SERVİSLERİMİZ >> Cerrahi Tıp Bilimleri >> ANESTEZİYOLOJİ VE REANİMASYON

ANESTEZİYOLOJİ VE REANİMASYON

BÖLÜM TANITIMI

 

TARİHÇE

 

Klinik 1994 yılında Yrd. Doç. Dr. Ali Dolgun tarafından kuruldu. İlk ameliyatlar 1995 yılı başında Isparta Devlet Hastanesi Ameliyathanesinde Tıp Fakültesinin kullanımına ayrılmış bir salonda başladı. 1996 yılı ortalarında, Süleyman Demirel Üniversitesi Araştırma Uygulama Hastanesinin şehir içindeki binasındaki ameliyathaneler açıldı ve 4 salonda hizmet verilmeye başlandı. 1996 yılı sonlarında 4 yataklı Yoğun Bakım Ünitesi hizmet vermeye başladı.

 2001 yılı başından itibaren Süleyman Demirel Üniversitesi’nin Çünür Yerleşkesi içerisindeki Araştırma Uygulama Hastanesinin mevcut binasında hizmet verilmeye başlandı. 2013 yılına kadar toplam 18 yataklı Erişkin Yoğun Bakım Ünitesi ve 14 Ameliyat Salonu ile hizmet verildi. 2013 yılında Ameliyathaneler ve Yoğun Bakım Ünitesi’nde genişletme ve kapasite artışı gerçekleştirildi. Yoğun Bakım A Ünitesi 18 yataklı, B Ünitesi 15 yataklı olarak toplamda 33 yatakla hizmet vermektedir. Hizmet verilen Ameliyathane sayısı kapasite arttırımı sonrası 17’ye çıkartılmıştır. Günlük ameliyat sayısı ortalama 60/70civarındadır.

Algoloji Bilim Dalı 2004 yılında Prof. Dr. Füsun Eroğlu tarafından kurularak poliklinik hizmetlerine anestezi polikliniğinde başladı. 2008 yılında Algoloji Bilim Dalı Başkanı olan Prof. Dr. Pakize Kırdemir yönetiminde Algoloji hizmetleri yeni tanzim edilen algoloji polikliniği ve girişim odasında devam etmiştir. Monitör ve ultrason gibi gerekli malzemeler temin edilerek  küçük girişimler girişim odasında daha detaylı girişimler ise ameliyathanede yapılmaya başlanmıştır. 2012 yılında RF ve skopi ile uyumlu girişim masası alınmış ve 2013 yılında da 2 yataklı Algoloji servisi hizmete girmiştir. Bilim dalımızda kanser ağrıları başta olmak üzere, başağrısı, eklem, bel, sırt ağrısı gibi kronik ağrılara ve çeşitli ağrı sendromlarına hem poliklinik takipleri hem de 1 günü skopi eşliğinde olmak üzere haftada 5 gün ameliyathanede girişimsel tedaviler uygulanmaktadır. Ayrıca yatan hasta ve postoperatif hastalara ağrı tedavi programları yapılıp takip edilmektedir. Algoloji bilim dalı bu hizmetlerini hastaların özel durumları gözönüne alınarak tedavilerinin beklenmeden yapılması için randevu sistemi ile yürütmektedir.

Kliniğimiz Ameliyathane dışında da sedasyon ya da anestezi uygulamaları rutin pratikte bir öğretim üyesi gözetiminde yapılmaktadır. Ameliyathane dışında hizmet verilen birimler; Gastrointestinal Endoskopik Girişimler, ERCP, Bronkoskopik EBUS, Ürolojik Taş Kırma, Girişimsel Radyoloji Ünitesi, Kardiyoloji Girişimsel Anjiografik / Kardiyak Girişimleri, IVF Ünitesinde OPU.

Kliniğimizde eğitim-öğretim ve klinik uygulamalar 3 Profesör, 1 Doçent, 4 Yardımcı Doçent ile sürdürülmektedir. Anabilim Dalımız Yoğun Bakım Yan Dal Uzmanlığı programında 2 Tıpta Yan Dal uzmanlık öğrencisi, Algoloji Yan Dal Uzmanlığı programında 1 Yan Dal uzmanlık öğrencisi eğitim görmektedir. Anabilim Dalımızda halen 15 tıpta uzmanlık öğrencisi eğitim görmektedir. Anabilim dalımızda kuruluşundan bugüne kadar 42 uzman yetişmiştir.

 

YER ve KAPASİTE

 

    Anabilim Dalımız 1 adet anestezi ve ağrı polikliniği ile hizmet vermektedir. Araştırma ve Uygulama Hastanesinde 17 Ameliyat Salonu bulunmaktadır. 19 adet ventilatörlü anestezi cihazı mevcuttur. Uyandırma odası 12 hasta kapasiteli olup 1 hemşire ve 1 Anestezi Teknikeri ile hizmet vermekteyiz. Ameliyathanede 20 adet hasta başı monitör, 2 adet defibrilatör, 2 adet soğuk buhar cihazı, 10 adet perfüzatör, 2 adet PCA cihazı bulunmaktadır. 

   Yoğun Bakım Ünitesi 33 yatak kapasitelidir. Yoğun Bakım A Ünitesi içerisinde 2 adet 4 yataklı izole oda, 4 adet tek yataklı izole oda, Yoğun Bakım B ünitesinde 1 adet tek yataklı izole basınç kontrollü oda vardır. Her iki Ünitede de ayrı merkezi monitörizasyon sistemi vardır. Her yatak için ventilatör ve monitör cihazı bulunan serviste tüm gelişmiş invaziv/non invaziv monitörizasyon işlemleri yapılabilmektedir. Her iki Ünite içerisinde hemodiyaliz hizmeti de verilmektedir. 34 adet mekanik ventilatör ve 2 adet transport ventilatör bulunmaktadır. Toplamda 33 adet hasta başı monitörü, 30 adet infüzyon pompası, 25 adet perfüzör, 30 adet beslenme pompası, 1 adet soğuk buhar cihazı bulunmaktadır. Hasta ziyaretleri saat 13.00 - 14.00 arasında kapalı devre monitör ile uzaktan yapılmaktadır. Yoğun Bakım Ünitemiz Prof. Dr. Lütfi Yavuz’un yönetiminde 2 Yoğun Bakım Yan Dal Uzmanlık Öğrencisi, aylık rotasyonlar ile değişen 4 araştırma görevlisi; 39 hemşire, 20 yardımcı sağlık personeli, 1 sekreter, 1 otomasyon görevlisi ile hizmet vermektedir.

 

ARAŞTIRMA GÖREVLİSİ EĞİTİM SÜRECİ

 

    Araştırma görevlileri eğitim süresi 5 yıldır. Bu sürenin 4 ayı rotasyonlarda geçmektedir; Çocuk Hastalıkları, Göğüs Hastalıkları, Kardiyoloji, İç Hastalıkları

 

ANABİLİM DALI ÇALIŞMA ALANLARI

 

Genel Anestezi
Rejyonel Anestezi
Ameliyathane Dışı Anestezi
Yoğun Bakım
Algoloji
Ağrısız Doğum
Kalp Cerrahisi
Tüp Bebek

 

YAN DAL OLANAKLARI

 

Yoğun Bakım
Algoloji

 
İLETİŞİM
  • 211 91 88

ÇALIŞMA SAATLERİ
08:00 - 17:00

PERSONEL GİRİŞİ

PERSONEL HABERLERİ

Kızamık Bilim Danışma Kurulu Kararları 08.01.2013PERSONEL İSTEK/ÖNERİ/ŞİKAYET FORMU

İstek ve Dilekleriniz
Ad : Soyad:
Telefon : E-Posta:
Konu :
Açıklama :
 
  Üstte gördüğünüz rakamları yazınız :
  Gönder
Günün Menüsü