SERVİSLERİMİZ >> Dahili Tıp Bilimleri >> DERİ VE ZÜHREVİ HASTALIKLAR

DERİ VE ZÜHREVİ HASTALIKLAR

BÖLÜM TANITIMI

Deri ve Zührevi Hastalıklar Anabilim Dalı

Deri ve Zührevi Hastalıklar (Dermatoloji, Cildiye) Anabilim Dalımız, vücudumuzun en büyük ve en geniş yüzey alanına sahip organı olan deri, mukoza, saç, tırnak ve cinsel yolla bulaşan hastalıkların tanı ve tedavisinin yapıldığı, son derece seçkin ve nitelikli öğretim üyesi kadrosu ile sağlık hizmeti sunan, bölgemizde referans niteliği taşıyan bir kliniktir.

Deri ve Zührevi Hastalıkları Anabilim dalımız 1994 yılında Dr. Vahide Baysal tarafından kurulmuştur. Kuruluşundan bugüne kadar 20 uzman yetiştiren bölümümüzde üç profesör, bir doçent ve bir yardımcı doçent, dört araştırma görevlisi ve üç hemşireden oluşan sağlık kadrosu bulunmaktadır. Akademik kadromuz sağlık hizmeti sunumunun yanı sıra mezuniyet öncesi ve sonrası eğitim faaliyetleri ve bilimsel araştırmaları da başarıyla yürütülmektedir.

Anabilim dalımızın

Misyonu: Toplumsal, evrensel gereksinimler ve etik değerler çerçevesinde, üst düzeyde dermatoloji bilgisine sahip, dermatolojik hastalıkların tanı ve tedavisini en iyi şekilde yapabilen, hasta ve meslektaşları ile iyi iletişim kurabilen, yenilikleri takip eden, sürekli gelişime açık, insani değerleri ön planda tutan hekimler yetiştirmektir.

Vizyonu: Dermatoloji eğitimi, araştırma ve sağlık hizmeti sunumunda ülkemizde önde gelen Dermatoloji klinikleri arasında yer almak ve kaliteli ulusal ve uluslararası dergilerde yayınlanan makaleler ile dermatoloji literatürüne katkıda bulunmaktır.

Kliniğimizde

akne (sivilce)

ekzema

alerjik deri hastalıkları

sedef hastalığı (psoriasis)

ala hastalığı (vitiligo)

saç dökülmeleri

tırnak hastalıkları

mantar hastalıkları

derinin mikrobik (bakteriyel, viral) ve iltihabi hastalıkları

el ayak terlemesi

Behçet hastalığı

ve deri kanserleri gibi sık görülen hastalıkların tanı, tedavi ve takibinin yanı sıra tedavisi güç olan ve son derece nadir görülen bazı özellikli deri hastalıklarının da güncel bilgiler ışığında tanı ve tedavisi yapılmaktadır.

Halen 13 yataklı servis, 3 poliklinik ile konsültan (danışman) öğretim üyesi refakatinde ortalama günlük 90-100 hasta kabulü yapılan birimimizde yıllık 20 binin üzerinde hasta muayenesi yapılmaktadır. Öğretim üyelerimiz de randevu alındığı taktirde hasta muayenesi yapmaktadır.

Anabilim Dalımızda aşağıdaki üniteler bulunmaktadır.

Dermatoalerji ünitesi: Kurdeşen (ürtiker), atopik ekzema, kontakt (temas) ekzema gibi çeşitli alerjik deri hastalıklarında deri yama testi (patch test), delme testi (prick test) ve intradermal deri testleri uygulanmaktadır.

Dijital Dermatoskopi ünitesi: Vücudumuzdaki benlerin (nevüslerin) tiplendirilmesi, analizi, takibi ve deri kanserlerinden özellikle melanomanın erken tanısında önemli ölçüde yol gösterici olan dermatoskopik inceleme yöntemi ile deri belirtileri 10-100 kat arasında büyütülerek incelenmekte ve gerektiğinde kaydedilerek izlem süresi boyunca gelişebilecek değişiklikler kolaylıkla saptanabilmektedir.

Dermatolojik Cerrahi Ünitesi: Bu ünitemizde deri hastalıklarının tanısına yönelik lokal anestezi altında deri biyopsisi, derinin iyi ve/veya kötü huylu tümoral lezyonlarının çıkarılması, batık tırnak tedavisi ve tırnak çekimi yapılmaktadır. Ayrıca traşlama (shave), yakma (koterizasyon) ve dondurma (kriyoterapi) yöntemi ile siğil, et beni, yaşlılık benleri, aktinik (güneş ışığı) keratoz ve seboreik keratoz gibi bazı iyi veya kötü huylu cilt kanserlerinin ve kanser öncüsü deri belirtilerinin tedavisi yapılmaktadır.

Foto(kemo)terapi Ünitesi: Tüm vücut dar band UVB, PUVA uygulamaları ve lokal/banyo/ tarak PUVA uygulamalarının yapıldığı bu ünitemizde, sedef hastalığı(psoriasis), ala(vitiligo) hastalığı, saç dökülmeleri (alopesi areata), kronik ekzema, ve mikozis fungoides (deri lenfoması) başta olmak üzere çok sayıda deri hastalığı haftada 2-3 günlük periyotlarla başarılı bir şekilde tedavi edilmektedir.

Mikoloji ünitesi: Derinin yüzeyel ve derin yerleşimli mantar hastalıklarının tanısına yönelik alınan deri kazıntı örneğinden mikroskop eşliğinde mantar arama işlemi yapılmakta ve gerektiğinde mantar kültürü alınmaktadır.

Dermatokozmetoloji ünitesi: Akneli ciltlerde cilt bakımı, komedon (siyah nokta) boşaltılması, derideki çeşitli lekelerin, gebelik maskelerinin tedavisi ve deri yaşlanmasını önlenmesi amacıyla kimyasal peeling (soyma) uygulamaları ve Botox uygulamaları yapılmaktadır.

 
İLETİŞİM
  • 211 91 96

ÇALIŞMA SAATLERİ
08.00-17.00

PERSONEL GİRİŞİ

PERSONEL HABERLERİ

Kızamık Bilim Danışma Kurulu Kararları 08.01.2013PERSONEL İSTEK/ÖNERİ/ŞİKAYET FORMU

İstek ve Dilekleriniz
Ad : Soyad:
Telefon : E-Posta:
Konu :
Açıklama :
 
  Üstte gördüğünüz rakamları yazınız :
  Gönder
Günün Menüsü