Süleyman Demirel Üniversitesi

Nakil Bekleyen Hastanın Vasiyeti Üzerine Organları Bağışlandı

Organ nakli beklerken beyin ölümü gerçekleşen 47 yaşındaki hastanın vasiyeti üzerine ailesi tarafından organları bağışlandı. 
8 yıldan bu yana böbrek nakli bekleyen hastanın karaciğeri, nakil bekleyen başka bir hastaya yaşam umudu oldu. 
Uzun süreden beri böbrek yetmezliği hastalığı ile savaşan ve diyaliz tedavisi gören hasta için 8 yıl önce nakil başvurusunda bulunulmuştu. Beyin ölümü gerçekleşmeden önceki tedavi sürecinde ailesine organlarının bağışlanması için vasiyette bulunan 47 yaşındaki hastanın karaciğeri, Karaciğer Nakil Sorumlusu Doç.Dr. M. Zafer Sabuncuoğlu ve ekibi tarafından yapılan operasyonla 44 yaşındaki bir hastaya başarıyla nakledildi. 
Hastanemiz Genel Cerrahi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi ve Karaciğer Nakli Sorumlusu Doç. Dr. Zafer Sabuncuoğlu, yoğun bakımda takip edilen hastanın, beyin ölümü gerçekleşmesi sonrasında yakınlarına bilgi verildiğini ve hasta yakınlarının organlarını bağışlamaya karar verdiğini ifade ederek, “Beyin ölümü gerçekleşen hastanın uygun olan karaciğeri alınarak, nakil bekleyen başka bir hastamıza, 4 saat süren bir operasyonla nakledildi. Hastamızın genel durumu gayet iyi, takip sürecinden sonra hastamızı taburcu edeceğiz" dedi. 
 
Yayın Tarihi: 24.11.2017
Okunma Sayısı: 703
Yayınlayan: SDÜ Araştırma ve Uygulama Hastanesi
Yukarı çık