Süleyman Demirel Üniversitesi

Konferans: SEPSİS, Farkındalık, Tanı ve Tedavi

Hastanemiz Anesteziyoloji ve Reanimasyon Anabilim Dalı öğretim üyelerinden Dr. Öğretim Üyesi Eyyüp Sabri Özden ve Dr. Kemal Yetiş Gülsoy tarafından SEPSİS Eğitim Paketi ‘Farkındalık, Tanı ve Tedavi’ konulu konferans verildi.
Hastanemiz konferans salonunda gerçekleştirilen ve sağlık çalışanlarımıza yönelik konferansta Anesteziyoloji ve Reanimasyon Anabilim Dalı’ndan Dr. Öğretim Üyesi Eyyüp Sabri Özden, SEPSİS’in tanımını yaparak, “SEPSİS, enfeksiyonlara karşı vücudun oluşturduğu normal dışı yanıtın organ fonksiyonlarında bozukluk ve yetmezlik oluşturulması sonucunda ortaya çıkan ve ölüm oranı oldukça yüksek olan durumdur. Yapılan araştırmalara göre en sık karşılaşılan ama en az bilinen hastalıktır.
Türkiye’de Sağlık Bakanlığı’nın katılım ve desteği ile hastanelerde Türk Yoğun Bakım Derneği eğitmenleri tarafından SEPSİS ile ilgili bu eğitim verilmektedir ve tanı ve tedavinin hızlandırılabilmesi için bu eğitimler çok büyük önem arzetmektedir. 
Hastalık ile ilgili olarak ülkemizde sağlık personelinin eğitimiyle birlikte tanı ve tedavide ulusal algoritmaların oluşturulması, halkın farkındalığı arttırılarak ve bilinçlendirilmesi, yeni bir SEPSİS kayıt sistemi ile maliyetinin doğru çıkartılması da yine çok önemli” dedi. 
Anesteziyoloji ve Reanimasyon Anabilim Dalı’ndan Dr. Kemal Yetiş Gülsoy ise, hastalığa dair tanımlarla birlikte erken tanı kriterlerini aktardı. Erken tedavinin önemini vurgulayan Gülsoy, “SEPSİS, klinik olarak şüphe edilen veya kanıtlanmış bir enfeksiyona karşı vücudun verdiği cevabın organlara zarar vermesiyle ortaya çıkar. Şok, organ yetmezliğine neden olur ve erken tanıyla birlikte tedavi edilmezse ölümle sonuçlanır. En sık karşılaşılan hastalık olan SEPSİS ile ilgili yapılması gereken en önemli şey hastalığı tanıtmaktır. Hastalık ile mücadelede en önemli nokta sağlık personelinin ve halkın farkındalığını artırmaktır” diye konuştu. 
 
Yayın Tarihi: 28.9.2018
Okunma Sayısı: 458
Yayınlayan: SDÜ Araştırma ve Uygulama Hastanesi
Yukarı çık