Süleyman Demirel Üniversitesi

Siroz Hastası Karaciğer Nakli İle Sağlığına Kavuştu

Beyin kanaması geçiren hastanın beyin ölümünün gerçekleşmesi sonucu bağışlanan karaciğeri SDÜ Araştırma ve Uygulama Hastanemizde 10 saat süren operasyonla Kamil Parlak isimli hastaya nakledildi.
Türk Silahlı Kuvvetlerine ait uçakla Isparta’ya getirilen organ, SDÜ Araştırma ve Uygulama Hastanemizde 10 saatlik operasyonla ‘acil liste’de bekleyen siroz hastasına nakledildi. Yaklaşık bir hafta önce beyin ölümünün gerçekleşmesi sonucu organları bağışlanan 42 yaşındaki kadın, Isparta’da nakil bekleyen siroz hastasına umut oldu. Yaklaşık 3-4 yıldan bu yana siroz rahatsızlığı olan ve 6 ay önce de organ nakli için listeye alınan 57 yaşındaki Kamil Parlak, gerçekleştirilen operasyon ile sağlığına kavuştu.
Eşinin 17 senedir çeşitli rahatsızlıklarla mücadele ettiğini ve yapılan nakille sağlığına kavuştuğunu kaydeden Fatma Parlak, "Eşimin karaciğeri rahatsızdı, çok şükür burada çaresine bakıldı. 17 yıldır süre gelen diyabet (şeker hastalığı) karaciğerde yağlanmaya neden oldu. 5 yıldır bununla mücadele veriyorduk. Eşimin durumu sürekli kötüye gidiyordu, emeği geçen herkesten Allah razı olsun" dedi.
Organ bağışı konusunda tavsiyelerde bulunan Fatma Parlak, şöyle konuştu: "Herkesi organ bağışı yapmaya davet ediyorum. Bir hayat kurtarsınlar. Organ bağışı ile sadece eşimin değil, benim ve çocuklarımın da huzurunu sağladılar. Allah, herkesin yardımcısı olsun. Lütfen, herkes organ bağışı yapsın. Ben sağlıklı olsaydım, ben de organlarımı bağışlamayı düşünürdüm. Ben sağlıklı değilim ama inşallah çocuklarıma organ bağışını tavsiye edeceğim. Allah herkesin yardımcısı olsun, her şey için teşekkür ederim."
17 yıldır çeşitli rahatsızlıklarla mücadele eden ve yapılan karaciğer naklinden sonra sağlığına kavuşan Kamil Parlak, ise organ bağışı yapanlara ve operasyonu gerçekleştiren doktorlara teşekkür etti. Parlak; “Herkesin organ naklinde bulunmasını istiyorum. Bizim, organ nakli yapılıp, hayata geri dönmemiz önemli değil, nakile ihtiyaç duyan diğer insanların vatana-millete hayırlı bir şekilde geri dönmesi önemli, daha iyi olur" şeklinde konuştu.
"Yakın zamanda taburcu edeceğiz"
Karaciğer naklini gerçekleştiren SDÜ Araştırma ve Uygulama Hastanesi Organ Nakli Merkezi Sorumlu Hekimi Doç. Dr. M. Zafer Sabuncuoğlu, "Hastamız, yaklaşık 3-4 yıldır karaciğer yetmezliği tanısı ile takibimizdeydi. 6 ay önce organ nakli için bizim listemize alındı. O zamandan beri, destek tedavisi hastanemizin Dahiliye Servisi’nde yürütülmekteydi. Yaklaşık 6 gün önce hastamıza nakil ettik. O zamandan beri hastamızın genel durumu gayet güzel. Hasta artık kendini daha iyi hissediyor. Hastamız ve biz de memnunuz, yakın zamanda hastamızı taburcu etmeyi düşünüyoruz" ifadelerini kullandı.
Organ bağışı konusunda bir çağrıda bulunan Sabuncuoğlu, "Her zaman söylediğimiz gibi, ülkemizde organ nakli bekleyen hastalarımız çok fazla. Ülkemizde maalesef, vefat sonrası bağışlar çok az olduğu için canlı vericilere yükleniyoruz ama bizim için önemli olan bu hastamızda olduğu gibi vefat sonrası bağışların artması. Her organ bağışının bir hayat olduğunu herkesin bilmesi gerekiyor" ifadelerine yer verdi.
 
 
 
 
 
Yayın Tarihi: 3.10.2018
Okunma Sayısı: 372
Yayınlayan: SDÜ Araştırma ve Uygulama Hastanesi
Yukarı çık