Süleyman Demirel Üniversitesi

Çocuklarda Lösemiler

Hastanemiz Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı Hematoloji Bilim Dalı Öğretim Üyesi Doç.Dr. Ebru Yılmaz Keskin, 2-8 Kasım Lösemili Çocuklar Haftası nedeniyle yaptığı açıklamada şu bilgileri aktardı; 
Lösemi nedir?
Lösemi, yani kan kanseri, kan hücrelerinin üretildiği kemik iliğinde henüz olgunlaşmamış kök hücrelerin kontrolsüz şekilde aşırı çoğalması ve bu hücrelerin kemik iliği ile vücudun bazı başka dokularını kaplamaları sonucunda ortaya çıkan hastalıktır. Lösemi gelişiminin sebebi genellikle bilinmemektedir.
 
Lösemiler çocuklarda hangi sıklıkta görülür?
Lösemiler, çocuklardaki en sık kanser türüdür. Çocukluk çağında görülen tüm kanserlerin %30-35’ini lösemiler oluşturmaktadır. Lösemi yaklaşık olarak yirmi bin çocuktan birisinde görülmektedir.
 
Lösemilerde iyileşme mümkün müdür?
Tıptaki gelişmelere bağlı olarak, lösemili çocuklardaki şifa oranında belirgin artış sağlanmıştır. Çocuklarda görülen lösemilerin %75-80’i akut lenfoblastik lösemilerdir. Bu lösemi tipinde tedavi ile şifa elde edilme oranı, günümüzde %90’a yaklaşmıştır.
 
Löseminin belirtileri nelerdir?
Löseminin bazı belirti ve bulguları yaygın görülen birçok hastalığın belirtileri ile benzerlik gösterebilir. Düşük dereceli ve aralıklı özellikte olan ateş, halsizlik, iştahsızlık, solukluk, vücutta morluklar veya toplu iğne başı büyüklüğünde kırmızımsı döküntüler, huzursuzluk ve kemik ağrısı lösemide görülebilecek belirtiler arasındadır. Lösemide tipik olarak belirtilerin süresi, günler ya da haftalar ile ifade edilir.
 
Lösemi tanısı nasıl konulur?
Muayenede hastanın bulgularına ek olarak lenf bezlerinde, dalakta ve karaciğerde büyüklük saptanabilir. Kan tetkiklerinde lösemi ile ilişkili bulgular dikkati çekebilir ve kanın yayılarak mikroskopta incelenmesi ile lösemi hücreleri görülebilir. Kesin tanı için kemik iliğinin incelemesi gerekir. Bu inceleme, özel bir iğneyle sıvı ve hücre örneği alınarak yapılır. Örnek genellikle hastanın kalça kemiğinden alınır.
 
Lösemi tedavisinde nelere dikkat edilmelidir?
Lösemi tedavisi sırasında çocuğumuzda fırsatçı enfeksiyonların riski artar. Bu enfeksiyonlar yaşamı tehdit edici özellikte olabilir. Bu nedenle hijyen kurallarına hassasiyetle uyulması gerekmektedir. Ayrıca, hücre sayılarındaki azalmalardan dolayı, kan ürünlerinin temini ve kan bağışı büyük önem taşımaktadır.
 
Lösemi tedavisi hem çocuk hem de aile için sabır gerektiren, zorlu bir süreçtir. Ancak unutmamak gerekir ki, lösemi tedavi edilebilen bir hastalıktır…
Yayın Tarihi: 5.11.2018
Okunma Sayısı: 573
Yayınlayan: SDÜ Araştırma ve Uygulama Hastanesi
Yukarı çık