Süleyman Demirel Üniversitesi
 
BÖLÜM TANITIMI
      Radyasyon Onkolojisi Anabilim Dalı Süleyman Demirel Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Onkoloji binasının zemin katındadır. Poliklinikler, tedavi planlama ünitesi ve tedavi cihazları (Lineer Hızlandırıcı)ndan oluşmaktadır.
 
 
      Radyoterapi alanında son teknolojik uygulamalara elverişli 2 adet Lineer Hızlandırıcı (Lineer Akseleratör-LİNAC) cihazı, 1 adet BT-Simülatör, 1 adet Tedavi Planlama Sistemi alımı 2010 yılında yapılmıştır. Radyoterapi cihazlarının kurulumu halen devam etmekte olup Ağustos 2011’den itibaren hasta tedavi edilmeye başlanmıştır.
 
 
      Kliniğimizde, cilt, beyin, baş-boyun, akciğer, lenfoma, meme, gastrointestinal sistem, genitoüriner sistem tümörleri ile ilgili Radyoterapi uygulamaları yapılabilecektir. Isparta ili ve ilçelerinin yanı sıra çevre il ve ilçelere hizmet vermektedir. Ayrıca uzaktan gelecek hastalarımız ve hasta yakınlarının tedavi süresince kalabileceği bir tesis de sağlanması gündemdedir.
      Radyasyon Onkolojisi Kliniği’ndeki cihazlarımız 3 Boyutlu Konformal Radyoterapi ve Yoğunluk Ayarlı Radyoterapi (IMRT) imkanlarına sahiptir. Yoğunluk Ayarlı Radyoterapi ile normal dokularda oluşabilecek hasar en aza indirilirken tümörlü dokularda daha yüksek dozlarda tedavi imkanı sağlanabilmektedir.
 
 
      Ayrıca hastanemizde mevcut olan PET-BT görüntüleri de RT planlamasında kullanılmakta ve böylece tümörlü dokular daha iyi gösterilerek çevre normal dokular da daha iyi korunabilmektedir.
Bölümümüzde 1 öğretim üyesi, 1 uzman, 2 lisanslı Fizik Mühendisi, 4 Radyoterapi Teknikeri, 1 Sekreter ve 1 Hemşire hizmet vermektedir.
 
CİHAZLARIMIZ
Varian Clinac DHX (6-18 MV)
Varian Clinac DBX (6 MV)
BT-Simülatör (GE Brightspeed)
Portal Dozimetri
Eclips Tedavi Planlama
 
 
İLETİŞİM: 211 95 43
 
Son güncelleme tarihi: 19.6.2017
Yukarı çık