Süleyman Demirel Üniversitesi

BÖLÜM TANITIMI

      Ortopedi ve Travmatoloji Anabilim Dalı, kas-iskelet sistemi hastalıklarının tanı ve tedavisinde, hastanemizde yer alan tüm bölümlerle dayanışma ve işbirliği içinde, teknolojinin geniş olanaklarından yararlanarak, hastalara en uygun tedaviyi bilimsel düzeyde planlamakta ve uygulamaktadır. Hastalar, tedavi planları ile ilgili olarak doktorlarımız tarafından tüm ayrıntılarıyla bilgilendirilmektedir.

      Ortopedi ve Travmatoloji, son yıllarda teknoloji ve bilimsel ilerlemelerin ışığında belki de en hızlı ilerleyen, değişen hatta kapsamı genişleyen bir daldır.

     Anabilim Dalımız, 25 Nisan 1994 tarihinde Yrd.Doç.Dr. Hüseyin Yorgancıgil’in fakültemize atanmasıyla faaliyete başlamıştır. Aynı yılın Temmuz ayında Isparta Devlet Hastanesi bahçesi içindeki Göğüs Hastalıkları Hastanesi zemin katında poliklinik çalışmaları ile birlikte anabilim dalımızın ilk araştırma görevlileri uzmanlık eğitimlerine başlamışlardır. Bugüne kadar Süleyman Demirel Üniversitesi Tıp Fakültesi Ortopedi ve Travmatoloji Anabilim Dalı’nda 29 araştırma görevlisi uzmanlık eğitimlerini tamamlayarak yurdumuzun çeşitli yerlerinde Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı olarak hizmet vermeye başlamışlardır.

      Anabilim Dalımız halen Prof. Dr. Tolga Atay başkanlığında, Prof. Dr. Vecihi Kırdemir, Prof. Dr. Barbaros Baykal ve Yrd. Doç. Dr. Emrah Kovalak’tan oluşan öğretim üyesi kadrosu ve on araştırma görevlisi ile geniş bir eğitim öğretim kadrosuna sahiptir. Kliniğimizde halen görevli olan 10 hemşire ve 5 yardımcı personelle hizmete devam etmekteyiz.

      Ocak 2001 tarihinden itibaren üniversitemizin doğu kampüsündeki 400 yataklı Araştırma ve Uygulama Hastanesi’nde mevcut 34 yatak, iki poliklinik ve haftada beş ameliyat günü ile dünyadaki uygulama ve gelişmelere paralel olarak, en modern tedavi yöntemleri uygulanmaktadır. Zorunlu hallerde hastane içi yapılan düzenlemelerle yatak sayısı arttırılmaktadır.

YAPILAN AMELİYATLAR

      Kliniğimizde kas ve iskelet sisteminin her türlü hastalığına ve yaralanmalarına yönelik tedavi hizmetleri sunulmaktadır.  Kliniğimizde kalça, diz, omuz ve ayak bileği eklem replasmanları (protezleri) yapılabilmekte olup, aynı zamanda dizlerde kısmi protezlerde (unikondiler) başarı ile uygulanmaktadır.

      Ülkemizde çok az merkezde gerçekleşen ayak bileği protezi, kliniğimizde başarı ile yapılmakta olup, aynı zamanda son iki yıldır düzenli olarak yapılan ayak bileği protez kursu ile bu konuda eğitim almak isteyen ortopedi uzmanlarına kurs verilmektedir.

      Her türlü omurga cerrahisi ameliyatları (kırık, skolyoz [omurga eğriliği], dar spinal kanal ve osteoporoza bağlı omurga kırıklarının kapalı yöntemle cerrahi tedavisi(vertebroplasti-kifoplasti) yapılabilmektedir. Kapalı ameliyat olarak bilinen kıkırdak ve menisküs ameliyatları artroskopik olarak başta diz olmak üzere ayak bileği ve omuz eklemlerinde de uygulanmaktadır. Yılın 365 günü yirmi dört saat, kesintisiz olarak kırık ve çıkıkların, iltihabi hastalıkların ve diğer ortopedi ve travmatoloji acil hastalıklarının tedavisi yapılmaktadır.

      Doğuştan sakatlıklar ve çocuklarda görülen tüm ortopedik sorunlar kliniğimizde tedavi edilmektedir. Kapalı ve açık kırıklarda,  kaynamayan kırıklarda, kemik uzatma tedavisinde (boy uzatma, çocuk felci sekeli, travma sonrası, enfeksiyon sonrası büyüme kıkırdağının erken kapanmasına bağlı kısalıklar ve  bacak boyu eşitsizliklerinde), kol ve bacak eğriliklerinin düzeltilmesinde, kemik kayıplarında (genellikle tümör, travma ya da enfeksiyon sonrası oluşur), kemik enfeksiyonlarında, eklem hareket kısıtlılıklarında, kemik yapısal bozukluklarında İlizarov yöntemi ile tedavi uygulamaları anabilim dalımızda yapılmaktadır.

      Aynı zamanda kliniğimizde protez ve kırık tedavileri sonrasında görülen her türlü komplikasyonlara (enfekte protez, protez gevşemesi, protez çevresi kırıklar, kırık kaynamaması ve enfekte kemik kırıkları) yönelik revizyon cerrahisi yapılabilmektedir.

      Ortopedi ve Travmatoloji Anabilim Dalı, 2016 yılında; poliklinik sayısı 18 bin 363, ameliyat sayısı 2 bin 237, yatan hasta sayısı bin 583 olarak hizmet vermiştir.   

ARAŞTIRMA GÖREVLİSİ EĞİTİM SÜRECİ

Süre:

 Asistanlık dönemi 5 yıl (60 ay) dır.

Kıdem:

3 evrede incelenebilir.

A1, 1. yıl asistanı, rotasyonlara başlayabilir

A2 dönemi 2. ve 3. yıllardır. Bu dönemde rotasyonların çoğu tamamlanır, tez konusu seçilmiştir.

A3 dönemi 4. ve 5. yılları kapsar. Bu dönemde asistan temel ortopedi alanlarında (travma, pediatrik ortopedi, yetişkin ortopedisi ) kıdemli olarak çalışır. Her bir dönem arasında kıdem geçişleri tıpta uzmanlık tüzüğünün 24. maddesinde belirtildiği gibi asistanın başarısına göre değerlendirilir.

Rotasyonlar:

Anestezi ve Reanimasyon eğitimi 2 ay

Plastik Cerrahisi 2 ay

Acil Servis 2 ay

Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon 1 ay

Kalp Damar Cerrahisi 1 ay

Genel Cerrahi 1 ay

Ortopedi  eğitimi süresince en az;

Yetişkin  ortopedisi 12 ay

Travma 12 ay

Pediatrik ortopedi 12 ay

Diğer ortopedik dallar  6 ay çalışmak zorunludur

 

 

İLETİŞİM: 211  91 77 

 

Son güncelleme tarihi: 11.10.2019
Yukarı çık