Süleyman Demirel Üniversitesi

SDÜ Hastanesi’nden Bir İlk, Bir Hastaya Biyolojik Dikişsiz Aort Kapağı Takıldı

İleri derecede aort damar tıkanıklığı olan 58 yaşındaki hasta,  SDÜ Araştırma ve Uygulama Hastanesi Kalp-Damar Cerrahisi bölümünde yapılan başarılı bir operasyonla sağlığına kavuştu. Ülke genelinde sayılı merkezlerde yapılan, Isparta ve hastanemizde de ilk kez uygulanan yöntemle, hastaya biyolojik dikişsiz aort kapağı takıldı. Uygulanan yöntemle hem ameliyat süresi kısaldı hem de hasta daha kısa sürede taburcu oldu. 
Konuyla ilgili açıklama yapan SDÜ Araştırma ve Uygulama Hastanesi Kalp-Damar Cerrahisi Anabilim Dalı Başkanı Prof.Dr. Erdoğan İbrişim, nefes darlığı ve çabuk yorulma şikayetleri ile gelen hastanın damarında ileri derecede darlık olması nedeniyle biyolojik dikişsiz aort kapağı takılması karar verdiklerini ifade ederek şu bilgileri aktardı, “Nefes darlığı, çabuk yorulma ve bayılma şikayetleri olan, ileri derece aort damar (ana damar) tıkanıklığı olan hastaya biyolojik dikişsiz aort kapağı takıldı. Aort kapağı kalpten çıkan aort ana damarı ile kalp arasında kanın geçişini düzenleyen en önemli kapaklardan biridir. Çeşitli nedenlerle daraldığında hastanın hayati organlarına giden kan miktarı azalarak hastalarda ciddi sıkıntılar oluşturabilmektedir. İşlevini yitiren aort kapak açık kalp cerrahisinde normal hastalarda mekanik aort kapak ile değiştirilir ve hasta ömür boyu kan sulandırıcı kullanımı ile takip edilir. 
Nefes darlığı ve çabuk yorulma şikayetleri ile başvuran hastamıza kardiyoloji ekibi ile gerekli incelemeler yapıldı ve aort kapağında darlık olduğu gözlendi. İleri incelmeler sonucunda ana damarında da ileri derecede darlık olması nedeniyle biyolojik dikişsiz aort kapağı takılması kararı verildi. Hastanın aort kapağındaki kireçleme özenle temizlendikten sonra uygun boyuttaki dikişsiz aort kapağı hastanın kalbine yerleştirildi. Ameliyat süresi kısa olan hastamızın yatış süresi de kısaldı ve sağlıklı bir şekilde taburcu edildi. Bu kapağın takılmasındaki amaç normal kan akımını sağlayabilmek, kalbin normal fonksiyonlarını korumasını sağlamak ve hastanın kan sulandırıcı gereksinimini azaltmak ve ameliyat süresini azaltmaktı. İleri derecede darlık oluşturan aort kapak ameliyatlarında aortik kök genişletme operasyonları yapmaktayız. Kök genişletme ameliyatları teknik olarak zor ve uzun süren ameliyatlardır. Koroner arter hastalığı veya başka bir kalp kapağı operasyonu geçirecek hastalarda aynı zamanda aort kapak ameliyatı geçirecek ise dikişsiz aort kapak kullanımı ameliyat süresini kısaltarak fayda sağlamaktadır. Ayrıca kalp kasılma sorunu (kötü ventrikül fonksiyonu) olan hastalarda bu teknik ile üstün başarı sağlanmaktadır. 
Üçüncü basamak hastanelerde uygulanabilen özel, fakat kolay bir tekniği olan bu yöntem ek hastalığı olan ve ileri yaştaki uygun hasta profilinde ameliyat süresini kısalttığı için faydalı olmaktadır. Üniversitemiz hastanemizde biz bu ameliyatı başarı ile gerçekleştirmekteyiz.”
Başarılı bir ameliyatla sağlığına kavuşan Ayşe Serttaş ise, hastaneye geldiği andan taburcu anına kadar tüm çalışanlardan memnuniyet duyduğunu ifade ederek, “Sağolsun hocalarımıza, hemşirelerimize ameliyatımı gerçekleştiren tüm ekibe teşekkür ediyorum. Onların tedavilerinin yanı sıra güler yüzleri de bizlere moral oldu. Sizlerin bu başarılı çalışmalarınız ve güler yüzünüz olduktan sonra bizim sırtımız yere gelmez. Allah devletimize zeval vermesin Allah hepinizden razı olsun” dedi. 
 
Yayın Tarihi: 15.5.2020
Okunma Sayısı: 411
Yayınlayan: SDÜ Araştırma ve Uygulama Hastanesi
Yukarı çık