Süleyman Demirel Üniversitesi
BÖLÜM TANITIMI
      Ortopedi ve Travmatoloji Anabilim Dalı, kas-iskelet sistemi hastalıklarının tanı ve tedavisinde, hastanemizde yer alan tüm bölümlerle dayanışma ve işbirliği içinde, teknolojinin geniş olanaklarından yararlanarak, hastalara en uygun tedaviyi bilimsel düzeyde planlamakta ve uygulamaktadır. Ortopedi ve Travmatoloji, son yıllarda teknoloji ve bilimsel ilerlemelerin ışığında belki de en hızlı ilerleyen, değişen hatta kapsamı genişleyen bir daldır.
     Anabilim Dalımız, 25 Nisan 1994 tarihinde Yrd.Doç.Dr. Hüseyin Yorgancıgil’in fakültemize atanmasıyla faaliyete başlamıştır. Aynı yılın Temmuz ayında Isparta Devlet Hastanesi bahçesi içindeki Göğüs Hastalıkları Hastanesi zemin katında poliklinik çalışmaları ile birlikte anabilim dalımızın ilk araştırma görevlileri uzmanlık eğitimlerine başlamışlardır. Bugüne kadar Süleyman Demirel Üniversitesi Tıp Fakültesi Ortopedi ve Travmatoloji Anabilim Dalı’nda 32 araştırma görevlisi uzmanlık eğitimlerini tamamlayarak yurdumuzun çeşitli yerlerinde Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı olarak hizmet vermeye başlamışlardır.
     Anabilim Dalımız halen Prof. Dr. Tolga Atay başkanlığında, Prof. Dr. Vecihi Kırdemir, Prof. Dr. Barbaros Baykal, Prof.Dr. Metin Lütfi Baydar ve Dr. Öğretim Üyesi Recep Dinçer'den oluşan öğretim üyesi kadrosu ve on araştırma görevlisi ile geniş bir eğitim öğretim kadrosuna sahiptir. Kliniğimizde halen görevli olan 10 hemşire ve 5 yardımcı personelle hizmete devam etmekteyiz.
      Ocak 2001 tarihinden itibaren üniversitemizin doğu kampüsündeki 400 yataklı Araştırma ve Uygulama Hastanesi’nde mevcut 34 yatak, iki poliklinik ve haftada beş ameliyat günü ile dünyadaki uygulama ve gelişmelere paralel olarak, en modern tedavi yöntemleri uygulanmaktadır. Zorunlu hallerde hastane içi yapılan düzenlemelerle yatak sayısı arttırılmaktadır.
 
YAPILAN AMELİYATLAR
      Kliniğimizde kas ve iskelet sisteminin her türlü hastalığına ve yaralanmalarına yönelik tedavi hizmetleri sunulmaktadır.  Kliniğimizde kalça, diz, omuz ve ayak bileği eklem replasmanları (protezleri) yapılabilmekte olup, aynı zamanda dizlerde kısmi protezlerde (unikondiler) başarı ile uygulanmaktadır. 
Protez uygulamaları dışında eklemi korumak misyonu ile hareket eden kliniğimiz, dünyada uygulanan son gelişmeleri takip ederek, özellikle genç yaşta eklemlerinde artroz (kireçlenme) olan hastaların eklemlerini koruyucu cerrahi yöntemleri (diz, kalça artroskopisi, yüksek tibial osteotomi, yüksek fibular osteotomi gibi..) başarı ile uygulamaktadır. 
           Her türlü omurga cerrahisi ameliyatları (kırık, skolyoz [omurga eğriliği], dar spinal kanal ve osteoporoza bağlı omurga kırıklarının kapalı yöntemle cerrahi tedavisi(vertebroplasti-kifoplasti) yapılabilmektedir. Kapalı ameliyat olarak bilinen kıkırdak ve menisküs ameliyatları artroskopik olarak başta diz olmak üzere ayak bileği ve omuz eklemlerinde de uygulanmaktadır. Yılın 365 günü yirmi dört saat, kesintisiz olarak kırık ve çıkıkların, iltihabi hastalıkların ve diğer ortopedi ve travmatoloji acil hastalıklarının tedavisi yapılmaktadır.
Kliniğimiz, travma alanında bölgede referans hastane olmak dışında ülkemizin birçok ilinden gelen hastalarla, özellikle pelvis-asetabulum (leğen kemiği) kırıklarının cerrahisinin bölgede yapılabilir tek klinik olmasıyla kendini ispatlamıştır. 
      Doğuştan sakatlıklar ve çocuklarda görülen tüm ortopedik sorunlar kliniğimizde tedavi edilmektedir. Kapalı ve açık kırıklarda,  kaynamayan kırıklarda, kemik uzatma tedavisinde (boy uzatma, çocuk felci sekeli, travma sonrası, enfeksiyon sonrası büyüme kıkırdağının erken kapanmasına bağlı kısalıklar ve  bacak boyu eşitsizliklerinde), kol ve bacak eğriliklerinin düzeltilmesinde, kemik kayıplarında (genellikle tümör, travma ya da enfeksiyon sonrası oluşur), kemik enfeksiyonlarında, eklem hareket kısıtlılıklarında, kemik yapısal bozukluklarında İlizarov yöntemi ile tedavi uygulamaları anabilim dalımızda yapılmaktadır.
      Aynı zamanda kliniğimizde protez ve kırık tedavileri sonrasında görülen her türlü komplikasyonlara (enfekte protez, protez gevşemesi, protez çevresi kırıklar, kırık kaynamaması ve enfekte kemik kırıkları) yönelik revizyon cerrahisi yılların tecrübesiyle başarıyla yapılabilmektedir.
      Ortopedi ve Travmatoloji Anabilim Dalı, 2019 yılında; poliklinik sayısı 28 bin 363, ameliyat sayısı 2 bin 837, yatan hasta sayısı bin 583 olarak hizmet vermiştir.   
  Anabilim Dalımızda halkımıza hizmet misyonumuz dışında eğitime de büyük önem vermektedir. Kuruluşundan bugüne toplam 32 adet ortopedi ve travmatoloji uzmanı yetiştirerek, ülkemizin birçok yerinde bu arkadaşlarımız hizmet vermektedir. Bu şekilde Süleyman Demirel Tıp Fakültesi ismimizi ülkemizin her yerine duyurmaktadırlar. Kliniğimizde görev yapan öğretim üyelerimiz, bir çok ortopedi derneğinde (Türk Ortopedi ve Travmatoloji Birliği Derneği, Türk Ortopedi ve Travmatoloji Eğitim Konseyi, Travma Derneği, Diz-Kalça Artroplasti Derneği), aktif rol alarak ülke çapında uzmanların eğitimlerine katkı vermektedirler.
Ortopedi ve Travmatoloji Anabilim Dalımızın ismi ülke dışına çıkarak, bir çok yabancı uzmanın kliniğimizde eğitim alma talebine vesile olmuştur. Özellikle Avrupa artroskopi eğitim merkez sertifikasına sahip olan kliniğimiz, birçok ülkeden gelen uzman doktorlara artroskopi eğitimi vermiştir ve şu anda  dahi vermektedir. 
Sürekli kendini geliştirme ve öğrendiği bilgileri paylaşmayı misyon edinen kliniğimiz yakın zamanda ortopedi alanında akredite olabilmek amacıyla çalışmalara başlamıştır. 
 

İLETİŞİM: 211  91 77 

 

Son güncelleme tarihi: 5.2.2020
Yukarı çık